Bästa aktieägare,
Jag anser, troligen i likhet med en bred majoritet svenskar, att jag kör bil betydligt bättre än genomsnittssvensken. Två personer har haft ett avgörande inflytande på just mina färdigheter: Min pappa Bosse och min bilskollärare Barry. Pappas devis var att alltid gasa sig ur problem och in i nya filer. Barrys käpphäst var att alltid ha uppsikt bakåt, men aldrig på bekostnad av sikten framåt. Båda dessa trafikmässiga djupsinnigheter har viss relevans som kommentar till en substansvärdeutveckling som onekligen måste beskrivas som en kraftig inbromsning, utan att för den skull vara en fullskalig krasch. Creades substansvärde per aktie har till och med årets tredje kvartal backat med 37 procent. Vi är därmed frånåkta av vårt relativa avkastningsmål i form av Stockholmsbörsen (OMXSGI) som endast backat med 30 procent under samma period och sladdar även betänkligt bakom vårt absoluta avkastningsmål om +7,5 procent.
Den noterade delen av portföljen har under året minskat i värde med 41 procent (SEK -3,6 mdr), huvudsakligen drivet av en betydande värdenedgång i vårt enskilt största innehav Avanza som backat med 46 procent under perioden (SEK -2,4 mdr). Även verksamheten inom den Aktiva Förvaltningen har bidragit negativt under året med en värdeminskning om 39 procent (SEK -1,2mdr). Vårt innehav Creaspac har i relativa termer haft en bättre utveckling, om än även där med en negativ avkastning om 8 procent (SEK -36 mn).
Utvecklingen på den onoterade sidan (-25% / SEK -1,5 mdr) är något starkare än såväl index som vår egen noterade portfölj. De under året slutförda försäljningarna av Tink och Pricerunner är en viktig förklaring till att den onoterade portföljen inte tappat i samma omfattning som marknaden som helhet. Under kvartalet offentliggjorde vi även att vårt idag största onoterade innehav Instabox avser gå samman med branschkollegan Budbee. Vi ser en stark industriell logik i denna affär som har potential att ge betydande möjligheter till ytterligare framtida värdetillväxt. Affären i sig medför ingen värdeförändring för innehavet i Instabox och samgåendet är föremål för sedvanlig konkurrensprövning i Sverige som förväntas kunna slutföras under året. Värdet för övriga större onoterade innehav har utvecklats negativt under året med materiellt sänkta värderingar för bland annat StickerApp (SEK-332 mn /-57%), Inet (SEK – 278 mn / -60%) samt Apotea (SEK -175 mn / -37%). Ett annat betydande negativt bidrag erhölls från de Klarnaaktier (SEK -544 mn / -84%) Creades erhöll i samband med försäljningen av Pricerunner.
Med tre av fyra kvartal som facit kan vi konstatera att 2022, till skillnad från rekordåren 2020 och 2021, avkastningsmässigt ser ut hamna rejält på efterkälken. Detta stämmer självklart till eftertanke. Det är enkelt att i backspegeln konstatera vi skulle ha tjänat på att agera snabbare utifrån de hypoteser vi faktiskt hade kring marknadsutvecklingen redan i våras. Samtidigt ser vi en dygd i att inte agera överdrivet kortsiktigt och händelsestyrt. Händerna på ratten och blicken på vägen! Lärdomen ur vårt perspektiv är snarare att det i sig är rätt att låta hypoteser mogna till något som närmar sig övertygelser innan vi agerar, men när vi väl kommit till den punkten bör vi tillåta oss att handla mer resolut i linje med övertygelsen. En annan slutsats är att vi, bland annat genom aktiva beslut att sälja några större onoterade innehav, idag sitter med en ovanligt välfylld kassa (SEK 865 mn per kvartalets slut) och därtill har ytterligare torrt krut i form av vårt ägande i Creaspac med en kassa på knappt SEK 2,5 mdr.
Mitt inledande påstående om min förträfflighet som bilförare är en hypotes som jag inte på något vis kan belägga. Om sanningen skall fram är jag förmodligen ungefär lika medioker som de flesta andra bilförare. När det gäller Creades förmåga att långsiktigt leverera ett bättre värdeskapande än den genomsnittlige investeraren vill jag dock sticka ut hakan och säga att det finns visst fog för det påståendet. Facit för våra tio första verksamhetsår är att vårt substansvärde växt nästan tre gånger så snabbt som index. Att vi än så länge under det elfte året ligger efter index ändrar ingenting i detta avseende– Vare sig vad gäller de krav vi ställer på oss själva eller den förväntan ni som aktieägare skall ha på oss!
Vi är övertygade om att vår övergripande strategi – att vara en tematisk investerare med fokus på bolag som gynnas av långsiktiga underliggande trender, bolag som står inför ett vägskäl i sin utveckling samt bolag som saknar en tydlig huvudägare eller värdeskapande agenda – är fortsatt relevant. Än mer så mot bakgrund av de möjligheter som skapats av den senaste tidens marknadsutveckling och vår goda likviditet.
Med välfylld tank och trygg grundgas i en tydlig färdriktning flyttar vi nu fokus från backspegel till framruta och styr ut på årets fjärde och avslutande varv. Förhoppningsvis med lite mer sandade vägar under hjulen.
John Hedberg
Verkställande direktör
Ingmar Bergmans gata 4,
114 34 Stockholm, Sverige
info@creades.se
+46 8-412 011 00
Prenumerera på pressmeddelanden